Alsėdžių gimnazijos „arkliukas“ – gynybinis-pilietinis ugdymas

Direktorius Leonas Mockūnas su aktyvistais (iš kairės) Robertu Dobilu, Deimante Tomkute ir Jonu Mockūnu

Direktorius Leonas Mockūnas su aktyvistais (iš kairės) Robertu Dobilu, Deimante Tomkute ir Jonu Mockūnu

Plungės rajono Alsėdžių gimnazija žinoma ne tik savo rajone, bet ir visoje Vakarų Lietuvoje. Mat ji – vienintelė šiame regione, dirbanti pagal ypač įdomią gynybinio-pilietinio ugdymo programą, turinti savą šaulių kuopą. Užtat ir mokosi čia ne tik alsėdiškiai, bet ir atvažiavusieji iš Plungės, Telšių, Mažeikių, Klaipėdos, Gargždų ir kitų miestų. Gynybinis-pilietinis ugdymas Alsėdžiuose puoselėjamas jau penkiolika metų – tiek laiko, kiek įstaigai vadovauja direktorius Leonas Mockūnas.

Šį rugsėjį sukako penkiolika metų, kai L. Mockūnas pradėjo vadovauti Alsėdžių mokyklai, kuriai šiemet suteiktas gimnazijos statusas. Prieš tai jis mokytojavo Telšių rajone – Ubiškės vidurinėje mokykloje, kuri dirbo pagal sukarintą programą, turėjo jaunųjų šaulių būrelį. „Dirbdamas ten mačiau, kad vaikams tokia veikla reikalinga. Todėl idėjos nepaleidau ir atvykęs į Alsėdžius“, – pasakojo direktorius.

L. Mockūnas teigia, kad vos pradėjęs dirbti, jis sužinojo, kad nuo 2001 metų mokykla taps pagrindinė. Tada ir nutarta – reikia kažką keisti, pasiūlyti mokiniams kažką tokio, kad mokykla taptų patraukli ne tik alsėdiškiams, bet ir kitiems. Tuomet direktorius ir įgyvendino iš Ubiškės atsivežtą idėją – parengė gynybinio-pilietinio ugdymo programą ir ėmė pagal ją dirbti. Žinia apie naujovę pasklido greitai – 2001 metų rugsėjį Alsėdžių mokykla sulaukė 150 naujų mokinių, tad reorganizavimas į pagrindinę jai nebegrėsė.

„Iš pradžių „lipo“ žodis „sukarinta“, bet paskui nusprendėme, kad ne taip militaristiškai skambės, jei programą pavadinsime gynybinio-pilietinio ugdymo. Labai džiaugiuosi, kad ši kryptis mokykloje prigijo“, – kalbėjo L. Mockūnas.

2001-ųjų vasario 16-ąją mokykloje pradėjo veikti ir jaunųjų šaulių organizacija. Norinčiųjų tapti jos nariais buvo 80, tad mokykla, ko gero, vienintelė Lietuvoje, turėjo galimybę įsteigti kuopą.

Pasak direktoriaus, dar tarpukariu Alsėdžių šauliai buvo ypač aktyvūs, jų buvo atskiros vyrų ir moterų kuopos, tad ir norėjosi šią organizaciją miestelyje atgaivinti. Beje, kuopa mokykloje įsteigta lygiai po 60 metų, kai ji buvo panaikinta. Dabar gimnazijoje mokosi 265 vaikai, 60 iš jų – šauliai, nuosekliai vykdantys keturių pakopų Lietuvos šaulių sąjungos programą.

Pagal gynybinio-pilietinio ugdymo programą dirbantys Alsėdžių gimnazijos moksleiviai mokomi daugybės įdomių dalykų: taktikos pagrindų, rikiuotės, žygiavimo, šaudybos, susipažįsta su ginklais, karine topografija, išlikimu gamtoje, civiline gynyba ir t. t. Svarbus ir patriotinis auklėjimas, įvairių muziejų lankymas, susitikimai su savanoriais, valstybinių švenčių minėjimas, pažintis su statutinėmis profesijomis. Be to, gynybinio-pilietinio ugdymo programa yra integruota ir į įvairius mokomuosius dalykus. „Šiemet savo programą esame labai sustiprinę ir išplėtę karine-sportine linkme. Priėmėme dirbti tris jaunus specialistus: kovų menus baigusį Beną Žilinską, plaukiką Mindaugą Kučinską ir lengvaatletį Tomą Malakauską“, – dėstė L. Mockūnas. Beje, norintieji mokykloje gali baigti ir mokomąjį bazinį kario parengimo kursą, kurį dėsto pavaduotojas Regimantas Kavaliauskas.

Be to, Alsėdžių gimnazistai ne tik mokosi, bet ir gyvena pagal tą pačią programą, laikydamiesi gana griežto režimo: kartu keliasi, mankštinasi, žygiuoja į mokyklą, ruošia pamokas, dalyvauja popamokinėje veikloje, įvairiuose kariniuose-sportiniuose užsiėmimuose, kiekvieną savaitę vyksta į baseiną. Svarbu ir tai, kad šios įstaigos ugdytiniams griežtai uždrausta rūkyti.

Alsėdžių gimnazija jau ne vienerius metus bendradarbiauja su Lietuvos karo akademija, Kauno technologijos universitetu, Šiaulių universitetu. Graži draugystė alsėdiškius sieja su Lietuvos aukštąja jūreivystės mokykla, Pasieniečių mokykla, Lietuvos šaulių sąjunga, Krašto apsaugos savanorių pajėgomis ir t. t. „Tas bendradarbiavimas mums labai reikalingas, nes nemaža dalis mūsų abiturientų renkasi statutines profesijas, daug tampa kariais savanoriais“, – tvirtino vadovas.

Gimnazijos pasididžiavimas – Martyno Miliausko vadovaujamas vaikinų ansamblis, kuriame dainuoja kone dvidešimt vyresniųjų moksleivių ir mokytojų. Šis jaunų vyrų kolektyvas garsus ne tik todėl, kad traukia tik patriotines dainas, bet ir savo pasiekimais, konkursuose skinamais laurais. Nuo vyrukų neatsilieka ir merginų trio: Iveta Silkauskaitė, Silvija Jonušaitė ir Donata Budreckytė.

Pasak L. Mockūno, mokyklos jaunimas labai aktyvus įvairiuose konkursuose. Kasmet dalyvaujama respublikiniuose žygio ir dainos, rikiuotės, patriotinės dainos konkursuose, žinių konkurse „Ką žinai apie Lietuvos kariuomenę?“, Šaulių sąjungos žaidynėse ir kt. Šie metai alsėdiškiams buvo ypač sėkmingi: Deimantė Tumkutė ir Robertas Dobilas tapo Šaulių sąjungos organizuoto jaunųjų žurnalistų konkurso nugalėtojais, R. Dobilas ir Jonas Mockūnas pirmąją vietą iškovojo respublikiniame Europos jaunimo savaitės konkurse „Idėja +“, kurio prizas buvo išvyka į Briuselį, o respublikiniame profesinio orientavimo konkurse „Jūrų keliais“ mokyklos komanda laimėjo kelionę į Švediją.

„Kai kitose mokyklose vaikų mažėja, mes džiaugiamės jų gausa – šiemet priėmėme 32 naujokus. Tai, ko gero, reiškia, kad vaikams ir jaunuoliams esame įdomūs ir patrauklūs“, – sakė direktorius.

Lina LIŪNIENĖ

„Plungė“