Visai neseniai atsisveikinome su šildymo sezonu, o tai neretam leido lengviau atsikvėpti. Nors sąskaitų už šildymą apmokėjimas yra vienas iš labiausiai pinigines paploninančių komunalinių mokesčių, tačiau neretai net ir šiltesnė žiema nė kiek nepalengvina šios naštos. Žinoma, susierzinimą sukelia dar ir negalėjimas sekti savo šilumos sąnaudų, todėl vis daugiau vartotojų domisi telemetrijos įrenginiais bei juos įsirengia.
Šilumos sąnaudų sekimas
Norint stebėti sunaudojamą šilumą patalpų šildymui ir ją apskaityti ant kiekvieno radiatoriaus turi būti sumontuojamas šilumos sąnaudų daliklis. Daliklis – tai įrenginys, kuris padeda fiksuoti šilumos sąnaudas, deja, neretai vartotojai mano, jog jis reguliuoja ir patalpų temperatūrą. Jo esminė funkcija – fiksuoti radiatorių ir patalpų oro temperatūrų skirtumą bei tą skirtumą paversti tam tikrais sąlyginiais vienetais. Tai prietaisas, kuris netiesiogiai matuoja radiatoriaus atiduodamą aplinkai šilumos kiekį.
Nors pats daliklis nereguliuoja patalpų temperatūros, tačiau jis padeda stebėti šilumos sąnaudas ir reikiamu metu jas mažinti. Kuo mažesnis skirtumas tarp šildymo prietaiso paviršiaus ir patalpos oro temperatūrų, tuo mažesnį kiekį sąlyginių vienetų fiksuoja daliklis ir atitinkamai atliekant skaičiavimus prietaisui priskiriamas mažesnis šilumos kiekis. Norint reguliuoti patalpų temperatūrą tai reikėtų daryti prie radiatorių sumontuotų termostatinių ventilių pagalba.
Sistemos veikimas
Dalikliai duomenis radijo ryšiu perduoda į namo duomenų centralę kelis kartus per parą. Kiekvieno jo metu perduodamas gamyklinis numeris, paskutinį ataskaitinį mėnesį sunaudotas šilumos kiekis, einamąjį mėnesį iki duomenų perdavimo dienos sunaudotas šilumos kiekis bei elektroninės plombos būsena. Kadangi šilumos apskaitai reikalingi duomenys yra fiksuojami bei saugomi pačiame daliklyje, todėl net esant laikiniems radijo ryšio sutrikimams duomenys nedingsta.
Daliklių duomenų nuskaitymui yra įdiegta specializuota programinė įranga, kuri leidžia pasiekti sukauptus duomenis interneto tinklu. Tam vartotojas prisijungia su savo prisijungimo vardu ir slaptažodžiu prie interneto svetainės, kurioje gali pasitikrinti daliklių duomenis.
Kaip sutaupyti?
Siekiant racionaliai naudoti šiluminę energiją, norimą patalpos temperatūrą būtina palaikyti automatinio termostatinio ventilio pagalba. Vadovaukitės atokiau nuo šildymo prietaiso įrengto buitinio termometro parodymais ir galite nekreipkite dėmesio į radiatoriaus temperatūrą, nes termostatinis ventilis automatiškai ją palaikys tinkamą pagal pasirinktus parametrus.
Žinoma, svarbu pasirūpinti ir radiatorių švara bei juos supančia aplinka. Itin naudnga periodiškai nuvalyti ant jų nusėdusias dulkės bei prisiminti, jog jie nėra skirti skalbinių džiovinimui. Neretai radiatorius esančius po langais uždengia užuolaidos iki žemės. Deja, šis sprendimas šilumos patekimą į kambarį gali sumažinti net iki 40 proc., todėl patariama rinktis užuolaidas, kurių ilgis iki palangės. Taip pat yra nerekomenduojama radiatorių užstatyti baldais.
Svarbu būtų nepamiršti ir paprasto, bet labai efektyvaus patalpų vėdinimo. Tai atlikite geriau rečiau, bet intensyviai tam, kad panaikintumėte namuose besikaupiančią perteklinę drėgmę. Ji šildymo sąnaudas gali padidinti net iki 30 proc., o kiekvienas butas gali daryti įtaką net 67% savo suvartojamos šilumos. Likusioji dalis – 33% skiriama bendroms patalpoms šildyti.
Vėdinant patalpas reikėtų langus atidaryti pilnai ir sudarius skersvėjį laikyti ne ilgiau kaip 10-15 minučių. Toks namų vėdinimas yra kur kas efektyvesnis nei langų palikimas ventiliacijos režimu ilgam laikui. Trumpam pilnai atverti langai leidžia ne tik šviežiam orui patekti į namus, tačiau ir šildymui būti kur kas efektyvesniam.
Jei ir jus domina šilumos sąnaudų sekimo sprendimai, susisiekite telefonu: +370 440 73 380 arba elektroniniu paštu: .
UAB „Skuodo šiluma“ administracija
Užsak. Nr. 020.